Blog detail header
Bez kategorie

Je nutné doplácet za novostavbu?

Musí se za novostavbu zaplatit víc, než je uvedeno ve smlouvě?


Objevily se fámy, že developeři začali nutit klienty kvůli zdražování stavebních materiálů, aby doplatili za byty, které se teprve staví. Jedná se konkrétně o smlouvu o smlouvě budoucí kupní známou i pod názvem předběžná kupní smlouva, SoSBK nebo jednoduše SBK. Tj. NEJDE o rezervační smlouvu. Tam je situace úplně jiná, přečtete si o ní v mém dalším postu.


U většiny pražských investorů jsou v textu SBK stanoveny situace, kdy se cena mění:

1. Během výstavby se zvýší sazba DPH.

V tom případě kupující zaplatí rozdíl vzniklý dle nové sazby DPH nebo mu je rozdíl vrácen. Nemá to žádný vliv na zisk investora.

2️. Klient si sám objedná další opce. Například změny dispozice nebo úpravy vnitřních povrchů.

Toto se provádí z iniciativy klienta, přičemž úpravy se provádějí až po podepsání dohody o jejich ceně a rozsahu.

3. Když se skutečná plocha liší od projektované.


K tomuto dochází vždy, protože projekt je virtuální prostředí vytvořené čárami v AutoCADu v měřítku 1:100. A když se přenese do reálného světa pomocí betonu, armatur a dělníků, objeví se zákonitě odchylky od pravých úhlů a nepřesnosti u velkých délek. Proto se pro plochu stanovuje určitá tolerance.

Někdo ve smlouvě uvádí, že při rozdílu větším než stanovená hodnota kupující doplatí nebo je mu vrácen rozdíl. Někdy může být ve smlouvě napsáno, že pokud je rozdíl příliš velký, může kupující byt odmítnout a budou mu vráceny všechny peníze.


Přípustná odchylka je různá – 3 až 5 %. Pokud smluvní podmínky připouští, že lze odmítnout koupi a zaplacení bytu, hranice bývá až 7 nebo 10%.


Jistý investor v Praze teď do své SBK zahrnul takovou podmínku: pokud roční inflace během výstavby překročí 5%.

A jeden malý regionální investor až rok po zahájení stavby chtěl svému klientovi zvýšit cenu o milión z důvodu, že se všechno zdražilo.


Je těžké si představit, jakým způsobem by mohl developer někoho donutit zaplatit. Všechno sice závisí na formulacích ve smluvních podmínkách, ale obvykle síla smlouvy spočívá právě v tom, že cenu nejde zvýšit s výjimkou výše uvedených případů. A developer nemůže odmítnout prodej bytu a jen tak vrátit peníze.

Smlouva o smlouvě budoucí kupní se od rezervační smlouvy liší hlavně tím, že se poškozená smluvní strana může domáhat jejího splnění soudně a soud rozhodne, že musí být splněny závazky ze smlouvy. A to přesně za těch podmínek, které jsou ve smlouvě uvedeny, včetně ceny.


Autor článků agent.alesya

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku.

Upozornění

Používáte nepodporovaný (zastaralý) internetový prohlížeč!

Pro správný běh našeho portalu není možné použít vámi používaný prohlížeč.

Použijte prosím Microsoft Edge nebo některý z jiných prohlížečů, např. Google Chrome, Firefox.